Kürtaj teknikleri

Kürtaj kelime anlamı ile kazımak anlamına gelir, kadın hastalıkları ve doğum'da kullanıldığı şekliyle ise rahim içinden doku almak anlamına gelmektedir. Sadece gebelik sonlandırmak için yapılmaz. 

Özellikle kanama bozukluklarında ve menopoz sonrası kanamalarda teşhis amaçlı küretaj yapılabilir (Probe Küretaj). Yine infertilite (kısırlık) araştırmalarında yumurtlama olup olmadığını anlamak amacıyla da kürtaj uygulanabilir.

Gebeliğin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj ülkemizde 10. gebelik haftasına kadar kanuni olarak uygulanmaktadır. 

Evli kadınlarda kürtaj uygulamasında eşlerinin de müdahaleye imzalı rıza vermesi gerekmektedir.

Evli olmayan ve 18 yaşın üzerinde olan kadınlar kürtaj konusunda kendi isteklerine göre hareket ederler.

Eğer bebek ölü ise , bebekte yaşamla bağdaşmayan ciddi bir anormallik (sakatlık) varsa veya gebeliğin tıbben sakıncalı olması durumunda  daha ileri gebelik haftalarında da kürtaj yapılabilir, ancak gebelik ilerledikçe kürtajın riskleri de artmaktadır. Burada en önemli komplikasyon kanamadır, bazen işlem esnasında oluşan kanamayı durdurmak çok zor olabilmektedir. Diğer rastlanan komplikasyonlar enfeksiyon, perforasyon (rahmin delinmesi), rahim içi yapışıklık oluşumu  ve annenin yaşayabileceği psikolojik problemlerdir. Bu komplikasyonların oluşması hekimin tecrübesine de bağlıdır.


 Kürtaj Uygulaması:

Yasal tahliyeler hem lokal anestezi, hem de genel anestezi altında uygulanabilir. Genel anestezi altında kürtaj her ne kadar maliyeti biraz artırsa da, hem annenin psikolojisi açısından hem de işlemin tümüyle ağrısız seyretmesi açısından daha çok tercih edilir ve önerilir.

 Hasta uyuduktan sonra pozisyon verilir ve ilk önce rahimin durumunu ve büyüklüğünü değerlendirmek için jinekolojik muayene yapılır. Rahimin özellikleri anlaşıldıktan sonra vajinal spekulum yerleştirilir. Spekulum ile rahim ağzı görünür hale gelir. Vajina ve serviks antiseptik solüsyonlar ile yıkanarak olası bir enfeksiyona karşı önlem alınır. Lokal anestezi uygulanacak ise bu aşamada yapılır ve serviksin her iki yanına ilaç enjekte edilir. Daha sonra serviks yani rahim ağzı tek dişilli adı verilen bir alet ile tutulur. Bu işlem ağrı verebilir. Tek dişilli  çekilerek rahimin düz bir hale gelmesi sağlanır.

Detaylı Bilgi ve Randevu için;

0544 690 50 31 nolu GSM (WhatsApp) Hattımızı veya,

0232 464 94 74 nolu Sabit hattımızı arayınız.

Ya da aşağıdaki WhatsApp ikonuna tıklayarak direkt WhatsApp’tan konuşma başlatabilirsiniz.