Kürtajdan Sonra Kanama Olur mu?

Kürtaj rahim içinden doku çıkarmak anlamına gelir. Kürtaj işlemi, gebeliği isteyerek veya zorunlu nedenlerle sonlandırmak dışında, doğumdan sonra plasenta parçaları kalması, kanama bozuklukları, rahim içinde polipler, menopozdan sonra kanama gibi çeşitli nedenlerle de kadın hastalıkları ve doğum doktorları tarafından yapılmaktadır. Kürtaj tecrübeli ve güvenilir ellerde steril şartlarda yapıldığı taktirde, işlemden sonra kanama olasılığı yok denecek kadar azdır. Fakat kürtajdan sonra başla
yan ve 10 – 15 gün devam eden önce adet kanaması gibi olan sonra siyah koyu renkte kan pıhtıları gibi gelen kanama normaldir. Bu normal durum dışında kürtajdan sonra kanama olasılığı aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda oldukça fazladır.

1. Kürtajdan hemen sonra kürtaj sırasında kullanılan tek dişli aletinin battığı yerden bir süre kanama olabilir.
2. Kürtaj olduğu halde gebeliğin boşaltılamaması, gebeliğin devam etmesi halinde kanama görülebilir.
3. Kürtajdan sonra rahim içinde plasental materyal kalması halinde uterus kası (myometrium) kasılamaz ve kanama olur.
4.Kürtajdan sonra kısa sürede cinsel ilişkiye girmek enfeksiyon riskini arttırır. Endometrit denilen rahim iç duvarında enfeksiyon olduğunda az az kahverengi kokulu kanama olur.
5. Kürtajdan sonra kanı sulandıran ilaçlar (örneğin Aspirin ve benzeri ilaçlar) kullanıldığında kanama durmayabilir.
6. Kürtajdan sonra bir takım kanama, pıhtılaşma bozukluğu olan, rahim içinde submukoz myom, endometrial polip gibi patolojik bulguları olan hastalarda da kanama daha fazla devam edebilir.
7.Nadir bir durum olmakla birlikte küçük gebeliklerde rahim ağzı çok dar olduğunda kürtajdan sonra rahim içinde kan birikmesi ve servikal kanaldan rahat çıkmaması nedeniyle kramp tarzında kanama olabilir. Bu durumda rahim ağzı (servikal kanal) genişletilerek uterus içindeki kan boşaltılır ve hasta rahatlar.

Kürtajdan sonra 15 – 20 gün geçtiği halde hala adet kanaması gibi kanama veya kramp tarzında ağrı olursa doktorunuza müracaat etmeniz uygun olur.


KADIN HASTALIKLARI VE DOGUM UZMANI    5 yaşında ilkokula başlayan ilk orta ve lise öğrenimini baba mesleği neden i ile Türkiye nin çeşitli şehirlerinde tamamlayan Op Dr Özlem Gültekin; 1994 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi n de Tıp eğitimine başlamıştır. 2000 yılında DEÜ n den derece ile mezun olmuştur. Akabinde tıpta uzmanlık sınavı(TUS) nda Türkiye genelinde derece yaparak DEÜ Tıp Fakültesinde Kadın Hastalıkları ve doğum branşında ihtisasını yaparak çalışmaya başlamıştır. 2000-2005 yılları arasında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana bilim Dalında çalıştıktan sonra 2005 te Özel Şifa Hastanesi nde, 2006 -2009 arasında mecburi hizmetini Konya Ereğli Devlet Hastanesi’nde, 2009 - 2010 arasında da Özel Sekiz Eylül Hastanesi’nde çalışmıştır.2010 -2012 yılları arasında İzmir Özel Ege Sağlık Hastanesi’nde staff hekim olarak çalışmıştır 


    2012 de Op Dr Özlem Gültekin Kliniği olarak açtığı kliniğini daha sonra “Hayat’ın ÖZ’ ü Kliniği “ markasına döndürmüş ve hala Kadın Hastalıkları Doğumun yanı sıra çeşitli estetik uygulamalarında  da yürütüldüğü kliniğinde hizmet vermektedir. Yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere çok sayında kongre ve sempozyuma katılmış olup 2012 yılında Slovenya da Ljubljana Unıversıty Hastanesinde Prof Dr Adolf Lukonovic  ile birlikte çeşitli çalışma ve uygulamara katılmış ve eğitim sertifikası almıştır.

    Başta İstanbul’da pek çok ulusal televizyon kanalında olmak üzere Ege Bölgesi’nde de çeşitli tv programlarına  canlı yayın konuğu olarak katılmış olup Youtube tan bu videoları izlerken bilgilenebilirsiniz.

    Renkli bir kişiliğe sahip olan Op Dr Özlem Gültekin büyük bir aşkla yaptığı mesleğinin yanı sıra PPL pilotluk sertifikası almış olup uçak kullanmak hobileri arasındadır. 

    Aynı zamanda TUGİAD ( Türkiye Genç İş Adamları Derneği) Türkiye Genel Merkez Denetleme Kurulu üyesi olup , TÜGİAD Ege şubesinde halen yönetim kurulu üyesidir. TUGİAD Ege Şubesi Sağlık komisyon başkanlığını yönetmektedir.

ÜYE OLDUĞU DERNEKLER TJOD(Türk Jinekoloji ve Obsestri Derneği)

TUGİAD ( Türkiye Genç İş Adamları Derneği) Ege Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık Komisyonu Başkanı 

İzmir Tabip Odası